Породи дерева, що використовуються для виготовлення паркету

До категорії паркетне дерево відносять цілий ряд переважно листяних порід дерев, включаючи ті, що ростуть в екзотичних країнах: Африці, Південній Америці, Південно-Східній Азії та інших. Листяні породи для виготовлення паркету переважають над хвойними з двох простих причин — вони більш міцні і тверді. Які саме дерева використовують у виробництві паркету, чим вони відрізняються і за якими ознаками поділяються? Про це нижче.

ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ТВЕРДІСТЬ ПАРКЕТНОГО ДЕРЕВА

Твердість — не просто важливий, це один з основних показників якості дерева. Вимірюють його за методом Брінелля, з допомогою сталевої кульки, що вдавлюється в поверхню дерева з певною силою на протязі певного часу. Вм’ятину, що утворюється в результаті маніпуляцій, вимірюють, використовуючи дані для розрахунку коефіцієнта твердості. Чим вище коефіцієнт, тим вище твердість деревини і тим краще вона підходить для паркету.

У сосни, а також хвойних дерев кедра, ялини та ялиці низький коефіцієнт твердості. Також не кращі його показники і у листяних осики, вільхи, липи. Для виготовлення паркету ці матеріали дуже м’які, тому практично не використовуються.

Породи з середнім рівнем твердості:

  • дуб;
  • модрина;
  • клен;
  • лапачо;
  • іроко;
  • падук.

Найвищим коефіцієнтом твердості відрізняються граб, ятоба, мутенія, венге та інші.

Крім твердості слід брати до уваги і щільність деревини, яку можна розрахувати виходячи з відношення маси матеріалу до об’єму. Один показник твердості у двох порід дерева зовсім не означає однакові коефіцієнти щільності. Так, наприклад, якщо в горіха і мутенії твердість дорівнює 5 одиниць, то щільність у першого становить 600-650 кг./м.куб., а у другого — 800-900 кг./м.куб.

Ще один важливий показник якості деревини — пористість.

Мова йде про ступінь гігроскопічності (стабільності) матеріалу щодо різного роду випробувань в ході експлуатації.

Найбільш стабільними вважаються:

  • самшит;
  • бук;
  • кемпас;
  • ясен;
  • черешня.

Це не означає, що інші породи варто накласти табу з-за невисокої стабільності.

Паркет з альтернативного дерева також можна використовувати, дотримуючись деякі рекомендації щодо експлуатації, виявляючи по відношенню до нього підвищений рівень турботи, оберігаючи від вологи, температурних стрибків, пошкоджень.

Класифікація паркетного дерева по відтінкам

Всі породи деревини для паркету поділяють на світлі, жовті, рожеві, коричневі і темні.

До світлих порід відносять дуб, клен, граб, ясен і бамбук. Дуб — традиційний варіант матеріалу для виготовлення паркету. У виробництві використовується понад 200 видів цього дерева. Дуб практично не схильний до розширення і стискання, довговічний і практичний.

Клен — матеріал настільки світлий, що створюється ілюзія роботи з білим деревом. З часом під впливом уф-променів він потемніє і придбає кремовий відтінок.

Особливість граба — наявність скручених волокон, значно ускладнюють процес його обробки. Покриття з цього дерева виходить глянцевим з перлинно-білим відтінком і переплетенням пісочних ниток.

Ясень перевершує по твердості дуб і бук. Паркет з цього матеріалу має соковитий вершковий відтінок.

Бамбук — один з найбезпечніших варіантів деревини для паркету. Рослина відноситься до породи злакових, а не дерев, тому його стовбур — не що інше, як жорстка соломина, заввишки до декількох десятків метрів. Покриття з бамбука відрізняється міцністю, стійкістю до мінливому мікроклімату. Відтінок поверхні ідентичний кольору льону.

Жовті дерева — це твк, камбала і олива. Твк за рахунок насичених маслянистих речовин має яскравий жовтий колір, не поглинає вологу, стійкий до деформацій. Камбала візуально має багато спільного з тиком, але відрізняється більш насиченим жовтим кольором. Олива відрізняється блідим бурштиновим кольором часом з червоним відливом.

Рожеві дерева для паркету — переважно груша, вишня, бук, вільха.

Гармонійні поєднання

Кожне дерево для паркету має свої властивості та характеристики, що не заважає виробникам поєднувати їх один з одним для створення дивовижних композицій, наприклад, у вигляді художнього паркету.

Як це можливо? Вся справа в тому, що для виготовлення панно художнього покриття застосовують переважно дрібні деталі різних порід дерев. Взаємодія між плашками настільки мінімальний, що говорити про тріщинах та інших видах деформацій композицій не доводиться.

Якщо ж мета — поєднання декількох порід дерева паркету, на перший погляд непоєднуваних, варто знати про маленької хитрості — кольоровмісні олії. Як варіант можна вибрати термічну обробку покриття. Паркет після такої обробки набуває колір потрібної глибини, зберігаючи його навіть після реставрації і ремонту.